E-İhracat Nedir? Yurtdışına Ürün Satma Nasıl Yapılır?

E-ihracat, son yıllarda popülerliği bir hayli artan ve yurtdışına herhangi bir ürünün veya hizmetin online olarak satılmasını sağlayan iş modeli için kullanılan isimdir. Başka bir ifadede e-ihracat işlemleri için yurtdışındaki online müşterilerle yerel satıcıların kesiştikleri ortak nokta ifadesi kullanılabilmektedir.

Ürünlerin veya sunulan hizmetlerin e-ticaret siteleri veya online pazar yerleri aracılığıyla yurtdışındaki müşterilere aktarılmasını sağlayan e-ihracat modelinde uluslararası taşımacılık sektörü gibi farklı alanlardan da yararlanılmaktadır. Bunun yanı sıra yerel anlamda büyümesini tamamlayarak yurtdışına açılmak isteyen markaların ilk olarak e-ihracat işlemlerine başvurdukları da bilinmektedir.

Yurtdışına Ürün Satış İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

E-ihracat işlemleri, genel olarak online pazar yerleri veya kaliteli e-ticaret siteleri aracılığıyla yapılmaktadır. Bu noktada yurtdışına ürün satma işlemlerini gerçekleştirebilmek için ilk olarak hedef pazardaki ürünlerin liste haline getirilmesi gerekmektedir. Örneğin Amazon gibi devasa pazar yerlerindeki ürünler, e-ihracat işlemlerine adım atabilmek için harika bir yol olacaktır.

Bunun yanı sıra dijital pazarlama yöntemleriyle birlikte satış stratejisinin belirlenerek ürünlerin veya hizmetlerin online tüketicilere yüksek miktarda satılması hedeflenmelidir. Ardından ürün listeleme işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte yetkili teslimat şirketleriyle belirli anlaşmalar yapılmalıdır. Anlaşmanın gerçekleştirilmesiyle birlikte satışı yapılacak ürün veya hizmet, yetkili e-ihracat kargo şirketi tarafından mikro ihracat kuralları kapsamına yurt dışına gönderilebilmekte ve son tüketiciye kadar ulaştırılabilmektedir.

E-İhracat İşlemlerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

·         E-ihracat modeli ile satışı gerçekleştirilen ürünler, doğrudan son tüketiciye veya farklı firmalara online olarak hızlı bir şekilde gönderilebilmektedir.

·         E-ihracat işlemleri için birçok ülkede uygulanan KDV muafiyeti bulunmaktadır. Bu nedenle satıcıların genel olarak KDV iadesi alabildikleri bilinmektedir.

·         Klasik ihracatın yanı sıra e-ihracat işlemleri sırasında yüksek vergiler ödemeden veya devasa yatırım bütçelerine gerek duymadan yurtdışında satışlar gerçekleştirilebilmektedir.

·         E-ihracat sırasında yapılan ödemeler, genel olarak döviz cinsinden alınmaktadır. Bu nedenle kur dalgalanmalarından etkilenmeden yüksek kar elde edebilirsiniz.

·         E-ihracat işlemleri, genellikle online olarak gerçekleştirildiğinden ağır veya oldukça hafif ürünleri dahi sevkiyat zararları yaşamadan kolayca teslim edebilirsiniz.

·         E-ihracat ile satışı gerçekleştirilecek ürünler için CE belgesi yeterli olmaktadır. Bu sayede ürünleriniz için farklı sertifikalar çıkarmanıza da gerek kalmamaktadır.