E-Ticaret Nedir?

Son yıllarda internet üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdıkları e-ticaret kavramı, mal ve hizmetlerin interaktif olarak ticari bir amaca uygun şekilde sunulması ve bu sayede gelir elde edilmesi anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse şehrin işlek bir caddesine dükkan açmak ve internette e-ticaret sitesine sahip olmak aynı şeydir. Son yapılan sayımlarda global anlamda 2.14 milyar insan, online olarak e-ticaret siteleri bünyesinde gezinerek alışveriş yapmaktadırlar.

E-ticaret sistemleri, insanların veya firmaların interaktif olarak perakende bir şeyler satın alarak onları internet kullanıcılarına satabilmelerini sağlamaktadır. Bu noktada bazı şirketler, fiziksel dükkanlarda yer alan ürünleri e-ticaret sitelerine de eklemeyi tercih ederken bazıları sadece online mağazalar aracılığıyla satışları gerçekleştirebilmektedirler.

E-Ticaret Sitesi Nedir?

İnternet üzerinde alım satım işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için mutlaka kurulması gereken e-ticaret siteleri, ‘’dijital vitrinler’’ kavramıyla açıklanabilmektedir. İlgili platformlar, alıcı ve satıcı arasında geçecek alışveriş işlemini kolaylaştırırken satıcıların online müşterilerinin seçimleri için ürünleri teker teker gezebilmelerini sağlar. Ayrıca e-ticaret siteleri, online iş kanallarında ürün safları, satış personeli ve yazar kasa görevlisi gibi işlevleri de yerine getirmektedir.

İşletmeler, Amazon, Trendyol ve Hepsiburada gibi pazarlarda satış yapabilirken kendi markaları için e-ticaret siteleri kurarak kendi pazarlarını da oluşturabilmektedirler. Bu sayede her bir e-ticaret sitesi, eş zamanlı olarak alıcı ve satıcı arasında bir alışveriş kanalı görevi üstelenebilmektedir.

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

Son yıllarda internet üzerinden yapılan alışveriş işlemlerinin artış göstermesiyle birlikte farklı e-ticaret türleri de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu noktada online alışveriş kanalları, toplamda 4 farklı parçaya ayrılmıştır. Bu parçalar, global anlamda oldukça yayın iş modelleri olarak gösterilmektedirler.

·         B2C – İşletmelerin toplu ürünleri satın aldıktan sonra son kullanıcıya satış işlemleri gerçekleştirdikleri e-ticaret türüdür. Global anlamda birçok pazar alanında bu e-ticaret modeli ile işlem yapılmaktadır.

·         B2B – İşletmelerin satın aldıkları ürünleri diğer satış yapacak olan firmalara sundukları e-ticaret modelidir. Genel olarak alıcı taraf, satıcı tarafa ürünün tekrar satılması için tedarik hizmeti vermektedir.

·         C2B – Genel olarak tüketicilerin işletmeler için satış yaptıkları e-ticaret modelidir. Bu modelde işletmeler, müşterilerin diğer şirketlere de satış yapmalarına izin vermektedir.

·         C2C – Tüketicilerin satın aldıkları ürünleri diğer tüketicilere sattıkları iş modelidir. Bu noktada işetmeler, tüketiciler arasında alışveriş işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan pazar alanları olarak kabul edilirler.