Evde E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her geçen gün büyümeye devam eden e-ticaret sektörü, şimdilerde milyar dolarlık devasa ticaret hacmi ile milyonlarca firmaya ev sahipliği yapmaktadır. Fiziksel ticaret işlemlerine göre daha avantajlı kabul edilen e-ticaret, evden yapılarak gelir sağladığı için de çoğu insana cazip gelmektedir.

Bu noktada evde e-ticaret işlemlerine başlayacak birçok kişi, işlemleri yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de merak etmektedirler. İşte, evde e-ticaret yapabilmek için ele alınması gereken hususlar.

1.       İş Modelinize Doğru Şekilde Karar Verin

E-ticaret işlemleri, kişilerin veya şahısların satış yapacakları kitleleri seçmeleriyle başlamaktadır. Bu noktada satış kitlesi için en doğru işi bularak e-ticaret sektörüne atılma gerekmektedir. Bu noktada rakip analizi yapmak ve öne çıkan markaların hangi iş alanlarında olduklarını öğrenmek, çalışma modeli oluşturma için ideal yöntemlerden olacaktır.

2.       Hedef Kitlenizi Akıllıca Belirleyin

İş modelini belirlemiş olan firmaların yapmaları gereken bir diğer şey ise çalışma yapılacak hedef kitlenin belirlenmesidir. Bu noktada hedef kitle için ürünlerin satışlarının gerçekleştirileceği müşteriler olduğu söylenebilmektedir. Örnek olarak satış yapılacak ürün, 18 – 25 yaş kişiler için uygunsa onlara yönelik satış stratejileri belirlemek şarttır. Bu noktada e-ticaret işlemlerinde başarılı olabilmek için mutlaka hedef kitlenize yönelik çalışmalar yapmanızda yarar var.

3.       Marka Adınızı Belirleyerek Uygun Bir Domain Satın Alın

Hedef kitle seçiminden sonra evde e-ticaret yapabilmek için uygulanması gereken hususlardan biri de marka adının belirlenerek ada uygun bir domainin satın alınmasıdır. Bu noktada marka adı, herkes tarafından akılda tutulacak şekilde ele alınırken domainin de mutlaka kısa ve kolay ulaşılabilir olması şarttır. Aksi halde kurumsal kimliğinin tamamlanamaz ve markanız güvenlik konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir.

4.       E-Ticaret Şirketinizi Kurun

Kurumsallaşma işlemlerinin ardından evde e-ticaret yapabilmek için uygulamanız gereken son adım da şirket kurmak olacaktır. Bu noktada Türkiye genelinde herhangi bir iş sektöründen gelir elde ettiğinizde mutlaka şirket kurmalı ve faturalı satışlar gerçekleştirmelisiniz. Bu noktada şahıs şirketi, limited şirketi veya anonim şirketi kurarak hedef kitlenize ürün veya hizmetlerinizi kolayca satmaya başlayabilirsiniz.