Sanal Pos Nedir? Sanal Posa Nasıl Sahip Olunur?

E-ticaret işlemleriyle uğraşan çoğu şahıs ve firmanın aşina olduğu sanal pos, online işyerlerinin kredi kartı ile tahsilat yapabilmelerini sağlayan bir POS yazılımıdır. İnternet siteleri üzerinden online alışveriş yapan müşteriler, kredi kartı bilgilerini ilgili yazılıma girdikten kolayca bankaya ulaşabilmekte ve provizyon talep edebilmektedir. Üstelik sanal poslar, provizyon işlemlerinin güvenli şekilde gerçekleştirilebilmesi içim SSL şifreleme tekniğini kullanarak çalışmaktadır.

Sanal pos yazılımı sayesinde bankalar, e-ticaret sitesinden alışveriş yapan müşterilerin provizyon taleplerini işleme alarak ürün tutarını kredi kartından düşmekte ve e-ticaret site sahibin banka hesabına transfer etmektedir. Bu sayede satıcı ve alıcı arasında güvenli ve kolay bir alışveriş gerçekleşmiş olur.

Sanal Pos Nasıl Alınmaktadır?

Online ticaret sistemine dahil olmanız halinde sanal pos kullanarak otomatik ve güvenilir şekilde ödeme almaya kolayca başlayabilirsiniz. Bu noktada sanal pos sahibi olabilmek için atılması gereken ilk adım, herhangi bir banka veya Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından onaylanan ödeme sistemlerine başvurmaktadır. Bu başvuru sırasında mutlaka gerçekleştirmeniz gereken kriterler bulunmaktadır.

·         E-ticaret sitelerinin sanal pos yazılımına başvurabilmeleri için SSL sertifikasına sahip olmaları zorunludur. Bu noktada alışveriş işlemlerinde güvenliği sağlamak için mutlaka aranan kriterler arasında gösterilmektedir.

·         E-ticaret sitenize sanal pos yazılımı alabilmek için mutlaka ürünlerinizin hazır olması gerekmektedir. Bankalar, ürünlerin hazır olmaması veya kaliteli ürünler görülmemesi durumunda sanal pos yazılımına izin vermemektedir.

·         Sanal pos talebi sırasında Mesafeli Satış Sözleşmesi ve Hizmet Sözleşmesi mutlaka imzalanmalıdır.

Sanal Pos Yazılımının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

·         Sanal pos yazılımına sahip olan işletmeler, online olarak gerçekleştirilen alışverişler için günün her saatinde kolayca ödeme alabilmektedirler. Ayrıca internet erişim olan işletmeler için online tahsilatta sunulmaktadır.

·         Sanal pos yazılımı, mümkün olduğu kadar bankaların sertifikalarında yer alan gelişmiş güvenlik önlemleri ile alışveriş yapılmasını sağlamaktadır. Bu durum, müşteri memnuniyetinin artmasını sağlarken işletmelerin de güvenli şekilde ödeme alabilmelerini mümkün hale getirir.

·         Sanal pos, online ticarethaneler için kolay raporlama ve takip etme imkanı sağlamaktadır. Sanal pos yazılımında yapılan alışverişin bilgileri ve işleme dayalı detaylar kolayca elde edilmekte ve rapor haline getirilebilmektedir.